Aktualności
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - XV KONKURS NA NAJCIEKAWSZY STRÓJ HISTORYCZNY PDF Drukuj Email

 

 

W  dobie komputerów i globalizacji  słowa:  ojczyzna, patriotyzm nabrały wiele nowych znaczeń. W dzisiejszych czasach być patriotą to znaczy dobrze się uczyć, szanować  innych ludzi, być tolerancyjnym, angażować się w akcje niosące pomoc potrzebującym.

Doskonałą okazją do poznania nowych, ciekawych faktów z historii świata i naszej Ojczyzny była związana

z obchodami Dnia Niepodległości żywa lekcja historii.

W piątek 9 listopada już po raz XV odbył się w  naszej szkole Konkurs na Najciekawszy Strój Historyczny.

Z roku na rok konkurs staje sie coraz bardziej ciekawy, pojawiają się nowe postacie, a stroje są coraz wierniejszym odzwierciedleniem orginałów.

Uczestnicy stawiają sobie coraz wyżej poprzeczkę i zwracają uwagę na każdy szczegół przebrania oraz choreografię.

Wszystkim pokazom towarzyszy specjalnie dobrany utwór muzyczny oraz krótki rys historyczny
epoki prezentowany przez nauczyciela historii.

Jak co roku gościliśmy u nas starożytnych Egipcjan, przedstawicieli zakonów krzyżackich, damy dworu,  rycerzy, płeć piękną z lat 20-tych i 80-tych XX wieku.

W tym roku  mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska nowym postaciom.

Po raz pierwszy pojawili się w naszej szkole: Charlie Chaplin, Mikołaj Kopernik, bracia Lech, Czech i Rus, praczki,  kwiaciarki, biegacz Jan Kielas, piłkarz Kazimierz Deyna, król Henryk VIII i królowa Elżbieta I Tudor.

Jury miało wyjątkowe trudne zadanie ponieważ rodzice, dziadkowie spisali się na medal. 

Wszyscy uczestnicy zachwycali  strojami, fryzurami i rekwizytami.

Nagrody przyznano w 2 kategoriach: klasy I - III i IV - VI.

Klasy I - III:

I miejsce: Anna Kalkowska, Marcelina Odia 2c,  Maksymilian Cylwik  2b (bracia Lech, Czech i Rus)

II miejsce: Róża i Olaf Knut 3b ( Egipcjanie), Oliwia Gleba 3c ( faraon)

III miejsce:  Iga Saj 1e (krakowianka),  Wiktoria Bogdanowicz 3c ( królowa Elżbieta I) Agata Rezmer 3c, Łukasz Panasiuk 4b ( Danuśka i Zbyszko)                      

Wyróżnienia: Julia Szramke 2c (Marokanka), Matylda Muńska 1e (kobieta lat 20 - tych), Dominika Kiedrowska, Donata Trapp 3b ( Hera i Afrodyta)

 

Klasy IV - VI:

I miejsce: Michał Burczyk ( król Henryk VIII),Dagmara Olszewska (Charlie Chaplin), Dominika Donajska, Sara Rynkowska 6d, Patrycja Turzyńska 3 B ( damy dworu)

II miejsce: Karolina Tarnowska, Amelia Paszylk 6b (kwiaciarki), Karol Czaplewski, Mateusz Kruszyński 5d
( faraon i niewolnik), Dominika Rynio, Wiktoria Świątek, Patrycja Rekowska, Dominika Dorawa 4e (praczki)

III miejsce: Rafał Szczęsny 5b (św. Piotr), Weronika Wiecka, Kacper Literski 4e (rycerz), Patrycja Kiedrowska 6b (aktorzy teatru greckiego)

Wyróżnienia: Dagmara Kurecka 5b (Egipcjanka), Mikołaj Sikorski 6b (Mikołaj Kopernik), Agnieszka Pietrzak 4c (Afrodyta),  Wiktoria Gacek 6b (Egipcjanka), Amelia Cybulska, Julia Wiecka, Aleksandra Czyżewska 5c (Egipcjanki), Marek Nowacki 4d (Kazimierz Deyna).

 

Szczególne podziękowania należą się inicjatorce, głównemu organizatorowi konkursu i konferansjerce
pani Alicji Stanek.

Podkład muzyczny przygotował p. Wojciech Leszczyński.

hist8 

 

 
«pierwszapoprzednia301302303304305306307308309310następnaostatnia»

Strona 303 z 314
Copyright © 2020 Joomla. Wszelkie prawa zastrzeżone.